שיטת קון מארי

 עוברת עלי תקופה מיוחדת במינה- תקופה שהיא גם מעניינת, גם מאתגרת וגם מספקת.

אני עוברת שינוי. וכמו כל מהפיכה שקרתה בהיסטוריה שלנו, שינוי הוא לא דבר שקורה ביום אחד. על אחת כמה וכמה אם הוא גדול.

על איזה שינוי אני מדברת?

Something Will Grow From All You Are Going Through. And It Will Be You

משהו יצמח מכל מה שאת עוברת. וזו תהיה את.

אני מדברת על להתבגר; על לוותר; ועל לשחרר.

אני פותחת את ארון הבגדים ובוחרת ללבוש פעם אחר פעם את אותם עשרים פריטים ברוטציה מסויימת. יש בגדים שאני כבר לא לובשת כלל אפילו שהם עולים עלי, אפילו שאני אוהבת את הצבע שלהם.

למה? כי הם לא מספיק מושלמים עבורי. כי אני לא מרגישה איתם מאה אחוז בנוח. הם תופסים לי מקום בארון, הם מבזבזים לי זמן יקר בבוקר: כל בוקר להסתכל עליהם, אולי להוציא אותם, אולי למדוד- ולהגיע שוב לאותה מסקנה שגם היום לא אבחר בהם.

ארון מבולגן

 התמונה לקוחה מכאן

אני פותחת את ארון המגבות ובוחרת פעם אחר פעם אחת מתוך שלוש המגבות שאני הכי אוהבת להתנגב בהן. מה עם יותר מעשר המגבות הנותרות? הן נשארות שוב ושוב בארון ואני לא עושה בהן שימוש.

למה? כי הן לא מספיק. לא מספיק נעימות לי, לא מספיק גדולות לי, לא מתייבשות מספיק מהר לאחר שנרטבות. אני פשוט פחות אוהבת אותן, ועוברת פעם אחר פעם תהליך של בחירה כשהן חלק מהמבחר שעומד לנגד עיני.

וכך אפשר לעבור חדר חדר בבית שלי: יותר מדי כלי מטבח, יותר מדי צעצועים לילדים, יותר מדי ספרים, יותר מדי ניירת. המון דברים שאני שומרת, מסדרת מפעם לפעם ומעבירה מקום. בשביל מה אני שומרת את החפצים האלה?

 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

זה מבזבז לי זמן, זה מבזבז לי אנרגיות, זה מבזבז לי מקום יקר לאחסון.

ובתקופה כל כך אינטנסיבית בחיים שלי, במירוץ הזה של החיים- אני לא רוצה בחיים שלי חפצים שרק מבזבזים לי. אני בתהליך של תמצות, של בחירה של הדברים שעושים לי טוב.

הגעתי לגיל שבו אני רוצה פחות, כך שיהיה לי יותר.

פחות בגדים, יותר מקום אחסון מרווח ומאוורר.

פחות רהיטים, בית יותר מרווח וגם (תתפלאו) הרבה יותר קל לניקוי.

פחות גירויים ותמונות, יותר מקום למחשבות ולדמיון.

 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

וכך הגעתי אל מארי קונדו.

על מארי קונדו שמעתי דרך דודתי הנהדרת – דודה תמי. בכל משוכה שאני מגיעה אליה בחיי היא תמיד מגיעה מצוידת בעצות הכי טובות שיש.

וכך כשהתחלתי לסדר ולמיין את החפצים שלי, תמי סיפרה לי על מארי קונדו, יועצת סדר וארגון וסופרת יפנית; ועל השיטה של קונדו לסידור הבית- שיטה בשם קון מארי.

מארי קונדו Marie Kondo

מארי קונדו (Marie Kondo), יועצת סדר וארגון יפנית

קונדו היפנית הקימה את העסק שלה לארגון ולסידור כבר בגיל 19, וכתבה ארבעה ספרים על ארגון וסדר, אשר נמכרו במיליוני עותקים ותורגמו לשלל שפות. היא נבחרה לאחת מ-100 הנשים המשפיעות ביותר עפ"י מגזין טיימס בשנת 2015.

וכך היא מספרת: "הייתי אובססיבית בנוגע למה שאני יכולה לזרוק. יום אחד הייתה לי התמוטטות עצבים והתעלפתי. הייתי מחוסרת הכרה במשך שעתיים. כאשר חזרתי להכרתי שמעתי קול מסתורי, כמו איזה אליל-סדר שאמר לי להסתכל על הדברים שלי יותר מקרוב, והבנתי את הטעות שלי: רק חיפשתי דברים לזרוק. מה שאני צריכה לעשות זה למצוא את הדברים שאני רוצה לשמור. זיהוי הדברים שגורמים לך אושר: זוהי העבודה של סדר וארגון."

שיטת קון מארי היא שיטה שנותנת את העצה הטובה בעולם להחליט האם להשאיר פריט או לא.

רוב העצות שקשורות בסידור הבית קשורות במידת השימושיות של הפריט. "האם הפריט שימושי לך?", "האם הפריט במצב טוב?". כלומר, שיטות סידור מסורתיות נעזרות בשאלת הפרקטיות של הפריט, ופחות נשענות על הפן הריגשי ועל הקשר שלנו אליו.

שיטת קון מארי, לעומת זאת, חושבת אחרת: על האדם לאסוף את כל חפציו, קטגוריה אחת בכל פעם, ולאחר מכן למיין ולשמור רק את אותם דברים ש"מציתים שמחה" (tokimeku  - ביפנית: לרטוט, לפעום, לדפוק). השיטה שלה קיבלה באופן חלקי את ההשראה שלה ממסורת דת השינטו היפנית, אשר עוסקת באנרגיה וברוח האלוהית של דברים ובדרך הנכונה לחיות.

סידור הבית בשיטת קון מארי

ששת עקרונות סידור הבית בשיטת קון מארי

בימים אלו אני עוברת תהליך של ניקוי, סינון, שמירה של חפצים שעושים לי טוב על הלב.

אני חושבת לעצמי תוך כדי, שהלוואי והפריטים שלי הם כאלה- שעושים ללקוחות שלי טוב על הלב. פריטים שכל לקוחה ולקוחה שלי שומרת בארון ולובשת שוב ושוב כי הם מציתים שמחה.

וזה מה שמהווה עבורי את הבסיס לעיצוב הפריטים החדשים שאני מעצבת בימים אלו עבורכן.

הלוואי שכל פריט ופריט שיצא תחת ידי יצית שמחה בלב הלקוחות שלי.

חולצה לבנה מיוחדת

חולצה שמציתה בי שמחה. מה מהפריטים שלי מצית בכן שמחה?

לחיי קולקציה חדשה, פרקטית, יפה ומשמחת לבבות.


השאירי תגובה

שימי לב, תגובות תפורסמנה לאחר אישורן